Brand-Name Battle: Walmart vs. Kroger

Whereas Aldi offers mainly off-brand products, Walmart and Kroger sell many of the same brand names -- but charge different prices (and in some cases carry different quantities, so we've used unit prices here for the sake of comparison).
(To our mobile visitors: This chart is too big to display properly on a small screen, so please visit Cheapism.com on your computer.)


ITEM

WALMART Quantity

Unit Price

Unit Price
Including
Sales

KROGER
Quantity

Unit Price

Unit Price
With Plus Card

WINNER
Including
Sales

Dairy

Kraft Singles

22 slices ($4.48)

$0.20

$0.20

16 slices ($4.59)

$0.29

$0.29

Walmart

Eggland's Best Eggs

1 carton

$2.78

$2.78

1 carton

$2.69

$2.69

Kroger

Dannon Yogurt

32 oz. container

$2.88

$2.88

32 oz. container

$2.69

$2.69

Kroger

Meat

Tyson Chicken Breasts

1 lb. package

$3.56

$3.56

1 lb. package

$3.89

$3.89

Walmart

Hillshire Farm Oven-Roasted Deli Turkey Breast

9 oz. package

$2.50

$2.50

9 oz. package

$3.27

$3.27

Walmart

Condiments

Heinz Ketchup

20 oz. bottle

$1.84

$1.84

20 oz. bottle

$2.19

$2.19

Walmart

Hidden Valley Ranch Dressing

16 oz. bottle

$2.92

$2.92

16 oz. bottle

$3.19

$3.19

Walmart

Jif Peanut Butter

28 oz. jar

$3.98

$3.68*

28 oz. jar

$4.39

$4.39

Walmart

Frozen Foods

DiGiorno Rising Crust Pepperoni Pizza

16 oz. ($5.47)

$0.34

$0.34

27.5 oz. ($8.59; $5.99 with Plus Card)

$0.31

$0.22*

Kroger

Stouffer's Lasagna

38 oz. package

$6.98

$6.98

38 oz. package

$6.99

$6.99

Walmart

Breyer's Chocolate Ice Cream

48 oz. carton

$3.50

$3.50

48 oz. carton

$5.59

$4.99*

Walmart

Bird's Eye Mixed Vegetables (carrots, corn, green beans, peas)

14 oz. ($1.96)

$0.14

$0.14

16 oz. ($1.89)

$0.12

$0.12

Kroger

Pasta/Grains

Barilla Whole Grain Spaghetti

13.25 oz. box

$1.18

$1.18

13.25 oz. box

$1.50

$1.50

Walmart

Ragu Spaghetti Sauce

24 oz. jar

$1.68

$1.68

24 oz. jar

$1.79

$1.79

Walmart

Uncle Ben's Original Rice

2 lb. box

$3.48

$3.48

2 lb. box

$4.49

$4.49

Walmart

Schwebel's Bread (harvest wheat)

1 loaf

$1.98

$1.38*

1 loaf

$1.99

$1.99

Walmart

Schwebel's Hamburger Buns

Bag of 8 white

$1.94

$1.94

Bag of 8 wheat

$2.89

$2.89

Walmart

Baking Products

Gold Medal All Purpose Flour

5 lb. bag

$2.46

$2.46

5 lb. bag

$2.39

$2.39

Kroger

Domino Sugar

4 lb. bag

$2.38

$2.38

4 lb. bag

$3.29

$3.29

Walmart

Canned Goods

Starkist Tuna

5 oz. can

$1.50

$1.50

5 oz. can

$2.29

$2.29

Walmart

Campbell's Chicken Noodle Soup

10.75 oz. can

$0.80

$0.80

10.75 oz. can

$1.59

$1.59

Walmart

Cereal and Snacks

Cheerios

14 oz. box

$2.50

$2.50

14 oz. box

$3.19

$3.19

Walmart

Chips Ahoy Chocolate Chip Cookies

13 oz. bag

$2.50

$2.50

13 oz. bag

$2.99

$2.99

Walmart

Pop Secret Movie Theater Butter Popcorn

10 bags ($4.98)

$0.50

$0.50

6 bags ($6.89)

$1.15

$1.15

Walmart

Beverages

Coke

2-liter bottle

$1.44

$1.44

2-liter bottle (buy 3 for $5, get 1 free)

$1.67

$1.25*

Kroger

Minute Maid

1 gallon

$5.78

$5.78

1 gallon

$4.39

$4.39

Kroger

*Sale prices