“a helpful & lucid review site for all things budget” — the new yorker
Home » blog

Can You Live off the Dollar Store

Live Off the Dollar Store for a Week on a $50 Budget

Posted on 9/12/2013 13:31 EST
Follow

College, unemployment, or an unexpected change in your life situation can mean learning to live off the dollar store. These are times when a major cut in spending is required as you plan how to survive from week to week. We found that it's possible to take care of the essentials, with a dollop of comfort thrown in, for less than $50 a week by shopping at the local dollar store.

Sure, the dollar store is a pit stop for cheap snacks, cooking supplies, toys, and other small items, but it's also a source for food at one very low price. And yes, there may be a stigma attached to dollar store shopping for all your needs, but it's time to get over it.

Related: Worthwhile dollar store purchases


Photo by Yellowj/Shutterstock

These super-discount chains can sell items cheaply because they follow a strategy that involves buying non-brand items that aren't backed by enormous advertising budgets, stocking items in smaller sizes, and buying products in bulk from companies that are going out of business. Most goods sold in dollar stores are perfectly fine, and you'll often find reputable brands such as Minute Maid, Del Monte, and Suave. Do shop wisely, however: Some items, such as electrical products, may be knock-offs that don't meet quality standards. A few dollar stores now sell meat, so be sure to carefully inspect the packages, just as the Ohio Department of Agriculture suggests.

Related: Which cell phone carrier charges the lowest fees

Dollar store product generally come in smaller sizes than items sold at retail grocery stores, but the small servings still suffice for the average person (most dollar store food items serve at least one). Dollar store cereal, for example, typically comes in boxes that serve at least four; oatmeal in individual packs of six; small bags or boxes of pancake mix that serve up to 11; instant coffee that can make up to 50 servings. About 30 products used in various combinations for breakfast, lunch, and dinner (with a snack here and there) would cost less than $50 and keep you going for a week -- and then some.

Breakfast for seven days would cost about $10 using combinations of coffee, apple juice, oatmeal, bread, eggs, milk, cereal, pancake mix and syrup. Outlays for lunch and dinner foods would total slightly more than $30 and involve mixing and matching tuna, pasta, frozen meat, premade pizza crust and sauce, canned soup and vegetables, etc. Our suggested menus and shopping list presume you have some staples on hand, such as mayonnaise and condiments like pickles.

Related: Best cheap hotel chains

Below are a suggested dollar store grocery list and menu for a week. Most of these items are sold in-store, but inventory varies at every dollar store.

Menu:

Breakfast
Day 1: Bowl of oatmeal, coffee
Day 2: Pancakes, coffee
Day 3: Bowl of cereal
Day 4: Toast with jelly or peanut butter, scrambled eggs
Day 5: Waffles, coffee
Day 6: Bowl of cereal
Day 7: Bowl of oatmeal, cup of apple juice
Lunch (accompanied by water or iced tea)
Day 1: Tuna salad, potato chips
Day 2: Soup, crackers
Day 3: Hamburger Helper, canned vegetables
Day 4: Pizza
Day 5: Tuna pasta salad
Day 6: PB&J sandwich, granola bar
Day 7: Soup, crackers
Dinner (accompanied by water or iced tea)
Day 1: Spaghetti, canned vegetables
Day 2: Mashed potatoes, barbecue chicken, canned vegetables
Day 3: New Orleans-style rice, beans
Day 4: Tuna pasta salad, canned vegetables
Day 5: Pizza
Day 6: Hamburger Helper, meat
Day 7: Tuna pot pie
Snacks
Granola bar, toast or crackers with peanut butter, jelly
Grocery List
1 box cereal - $1.00
1 6-ct pack oatmeal - $1.00
1 bag coffee - $1.00
1 loaf bread - $1.00
1 box pancake mix - $1.00
1 bottle imitation maple syrup - $1.00
1 jar jelly - $1.00
1 jar peanut butter - $1.00
1 12-ct. carton eggs - $1.00
1/2 gallon shelf-stable milk/1 gallon fresh milk - $1.00
1 32-oz. jar apple juice - $1.00
1 2-ct. pack premade pizza crusts - $1.00
1 jar pizza sauce - $1.00
1 container grated parmesan cheese - $1.00
2 boxes Hamburger Helper - $2.00
1 bag pasta - $1.00
2 cans meat sauce - $2.00
5 5-oz. cans tuna - $5.00
1 box instant oatmeal - $1.00
3 1-lb. cans soup - $3.00
4 10-oz. cans vegetables - $4.00
1 box crackers - $1.00
1 pastry crust - $1.00
1 box New Orleans-style rice - $1.00
1 can beans - $1.00
1 box dehydrated mashed potatoes - $1.00
2 packages frozen chicken - $2.00
1 pack Country Time Iced Tea Mix - $1.00
1 bag potato chips - $1.00
1 6-ct box granola bars - $1.00
1 bottle barbecue sauce - $1.00
Total: $43


Photo by Abel Tumik/Shutterstock

Plan out meals, rather than snacks, and purchase items that can be used in at least two different meal settings; bread and eggs work for breakfast and lunch, for example, and tuna and soup do double duty for lunch and dinner. Some dollar stores contain a frozen foods section (the Dollar Tree, for one, recently began installing freezers) stocked with items such as meat and TV dinners, and some have a refrigerated section filled with dairy products. Canned and boxed goods dominate dollar store shelves, however, so fresh fruit and vegetables will have to be put on hold.

Related: 10 ways to save $10 a day (or $3,650 a year!)

Living off the dollar store requires careful planning and discipline. Make a list of your needs (and commit to sticking to it) before setting foot inside. Avoid the non-food aisles. All too often a quick browse down the wrong aisle can lead to an impulsive choice of something that seems essential but under the circumstances just isn't. After purchasing all the necessary food stuffs, you may have a few dollars left over for a 6-pack of tissue or a stick of deodorant. Some dollar stores accept manufacturer's coupons, so don't be shy about checking the store's policy. Saving a few extra cents here and there adds up to dollars that can be allocated towards other expenses, such as bills or transportation.

by Tahirah Blanding (Google+ Profile)


Filed in: Frugal tips, Dollar Store, Finance
Cheapism.com on Facebook
Subscribe