Buying snacks in bulk makes sense when you consider that they usually have long shelf lives and let’s face it — we all go through them pretty quickly anyway. So there’s no need to worry about them going bad before you can eat them all, especially if you have kids or grandkids to feed. Costco has loads of crave-worthy snacks, both sweet and savory (and even for special diets), that let you load up for cheap. Here are some of the most delectable options, from pizza rolls to chocolate-covered, sea-salt caramels.
Prices and availability are subject to change.
Busseto California Snackin’ Salami and Provolone Snack

$14 for 8 3-ounce packages
Whether you’re on a keto diet or not, it’s hard to resist these bite-sized salami and cheese snacks. These are a great mid-afternoon pick-me-up without eating a bunch of empty carbs.
Kirkland Signature Organic Chunky Guacamole

$16 for 16 2.5-ounce packages
Guacamole is a great snack to have around, but it doesn’t last for more than a day or two without turning brown. These individual cups are great for a single-serve treat or an easy lunchbox addition and at less than $1 each, too.
Totino’s Pepperoni Pizza Rolls

$10 for 160 rolls
Say what you will about pizza rolls and their uncanny ability to burn the skin off the roof of your mouth — if you’ve ever had to feed a pack of teenage boys, it’s best to buy these tasty little pouches of molten lava in bulk.
Ore-Ida Golden Crinkles

$8 for 8 pounds
It’s hard to find anything for under a dollar per pound nowadays, let alone something as crowd pleasing as French fries. Grab and handful or two of these Ore-Ida crinkle-cut fries and brown them in the oven or air fryer in no time.
Kirkland Signature Cheese, Fruit, and Nut Packs

$11 for 16 1.4-ounce packs
Keep these snack packs in your fridge and you’ll be able to have your own little charcuterie board without any effort whenever you want. Each pack includes cheddar cheese, almonds or cashews, and dried cranberries.
Trending on Cheapism
Pepperidge Farm Goldfish Crackers

$11 for 66 ounces
If you have kids or grandkids, Goldfish crackers are indispensable. This huge 66-ounce box has three bags so they don’t all go stale on you. They’re 16 cents per ounce at Costco versus 27 cents per ounce at big box stores.
Pirate’s Booty

$11 for 40 bags
Like the Goldfish crackers, Pirate’s Booty is a cheesy, salty snack that’s low in calories. It comes in boxes of 40 lunchbox-sized bags, so even if you don’t have kids, you won’t be tempted to eat too much at once.
Cretors Cheese and Caramel Mix Popcorn

$7 for 32 ounces
This sweet-and-salty combination of caramel and cheese popcorn all mixed together is a fan favorite. Just be sure to shake the bag or mix it up in a bowl for an even distribution since the heavier caramel corn sinks to the bottom.
Sign up for our newsletter
Snack Factory Pretzel Crisps

$8 for 28 ounces
Can’t decide between chips or pretzels? These pretzel crisps are the best of both worlds. They are thin and chip-shaped for optimal crispness — and dunking ability — but they taste like a crunchy pretzel.
Kirkland Signature Microwave Popcorn

$12 for 44 packages
If you’ve been having an unusually high amount of movie nights since the pandemic started, now’s the time to start buying your microwave popcorn in bulk. There are 44 packs of movie theater butter-flavored popcorn in this box which equates to an impressive 9 pounds.
Kirkland Signature Peanut Butter Pretzels

$10 for 55 ounces
You can find similar peanut butter-filled pretzel nuggets at a lot of stores nowadays, but they’re still a bit pricey in small bags. Put them in an almost 3.5-pound plastic jar, however, and they’re a bargain that will last a long time without going stale. These hugely popular pretzels are reportedly made by H.K. Anderson, just one of the companies that make Kirkland Signature products.
Kirkland Signature Premium Extra Thick Steak Strips

$11 for 12 ounces
This smoke-flavored beef jerky is tender and cut extra thick. For keto eaters trying to get their protein levels up, they’re a great choice. But note that there are 4 grams of sugar per strip, so if you’re being extra careful about your macros, don’t go too crazy.
Ruffles Potato Chips

$7 for 27 ounces
There isn’t much potato chip selection in big bags at Costco — you’ll only see Ruffles in original and cheddar and sour cream flavors. But if your family goes through them quickly, they’re a great deal. It’s less than a quarter an ounce, but at least 35 cents per ounce at stores like Target.
Kirkland Signature Extra Fancy Mixed Nuts

$16 for 40 ounces
Mixed nuts have always been on the pricey side, and with inflation, the price is only going up. So it makes sense to buy in bulk, especially when they come in an airtight jar like this one. This mix even includes macadamia nuts.
Kirkland Signature Trail Mix

$13 for 64 ounces
Trail mix has evolved beyond good old raisins and peanuts, though not by much. This 4-pound, resealable bag also includes almonds, cashews, and M&Ms for extra sweetness in all those salty nuts.
Utz Pub Mix

$7 for 44 ounces
Snacks always seem more fun when they come in a big tub. That includes this pub mix, with a variety of pretzels, breadsticks, and rye chips with savory, Chex Mix-like seasoning.
Kirkland Signature Ice Cream Bars

$9 for 18 bars
It doesn’t have to be hot out to enjoy one of these ice cream bars. The creamy vanilla ice cream is coated with a crispy chocolate shell specked with roasted almonds for crunch. At 50 cents per bar, they’re hard to beat.
Smucker’s Uncrustables

$13 for 18 sandwiches
No matter the logic or lack thereof, an Uncrustable is always better than a peanut butter and jelly sandwich, especially when it’s in a lunchbox. Since they’re frozen at Costco, you can keep them around for a long time as a special treat for only 72 cents per sandwich.
Yoplait Go-Gurt Simple Yogurt

$8 for 32 2.25-ounce tubes
Yogurt tubes made yogurt an on-the-go snack that’s portable, easy to clean up, and requires no utensils — plus kids love eating them. This package comes with two flavors and a rip-off top so it stores neatly in your fridge.
Kellogg’s Nutrigrain Bars

$14 for 64 bars
Nutrigrain bars are easy to throw in a lunch box, but they’re just as easy to grab when you didn’t have time to eat breakfast before work. There are a whopping 64 bars in this box in three different flavors for variety, making them only 22 cents per bar.
Ocean Spray Craisins

$9 for 64 ounces
Raisins are old news; Craisins are the dried fruit snack of choice now. These sweetened dried cranberries are bright and tart and come in a 4-pound resealable bag. Mix them with lots of other goodies on this list and make your own trail mix.
Kirkland Signature Organic Animal Crackers

$10 for 4 pounds
Seeing which animal you fish out of the tub is half the fun of these animal crackers with detailed designs. They’re organic, and like everything in these plastic jars, stay fresh for a long time while keeping the pantry organized.
M&Ms Peanut

$14 for 62 ounces
It’s a lot easier to grab a handful of M&Ms when they’re in a bulk jar like this one — though that may be a disadvantage, depending on your view. You’ll get almost 4 pounds of the chocolate candy, and it’s also available in plain M&Ms too.
Sanders Dark Chocolate Sea Salt Caramels

$9 for 36 ounces
If you’re someone who can have this jar of amazing dark chocolate-covered sea-salt caramels in your house for more than a couple days before it disappeared, congratulations. If not, maybe only keep a jar around for special occasions.
Kirkland Signature Milk Chocolate Almonds

$14 for 48 ounces
The almonds at the center of these candies are roasted, giving them a nuttiness that goes especially well with the creamy milk chocolate coating. This 3-pound tub will last a long time and is more convenient than a bag.
Fannie May S’mores Snack Mix

$10 for 18 ounces
It’s hard to put down this bag of s’more snack mix from nostalgic candy maker Fannie May. It includes a mix of crunchy graham cracker squares and chewy marshmallows, all coated in rich milk chocolate. Though s’mores are usually a summertime treat, it’s available year round.
Nature Valley Crunchy Granola Bars

$14 for 49 packs
Fans of crunchy snacks adore these Nature Valley oat and honey bars. They’re crumbly and crisp in just the right way, and besides a snack on its own, they’re great crumbled on top of yogurt or ice cream. For only 28 cents per pack, this deal is hard to pass up.
Kirkland Signature Soft and Chewy Granola Bars

$8 for 64 bars
If you’re more the chewy granola bar type, then grab these chocolate chip bars from Costco’s own brand. They’re only 100 calories per bar, and only 13 cents each.
Welch’s Fruit Snacks

$13 for 90 packs
As the box says, these fruit snacks are made with real fruit — and plenty of sugar, which is what makes them so good. But they’re a great snack option for satisfying that sweet tooth, and it’ll only cost 14 cents per pouch to do it.
Kirkland Signature Praline Pecans

$13 for 40 ounces
Buying plain pecans is not cheap, let alone candied pecans like these. But $13 for two-and-a-half pounds is a great deal, especially when you consider how good these are with their sweet, caramel-like praline coating.
For more Costco tips, sign up for our free newsletters.