Cheapism is editorially independent. We may earn a commission if you buy through links on our site.

FG Trade/istockphoto

We understand that restaurants have an overhead to consider when setting their prices. It’s not free to run a restaurant, after all. We can also wrap our brains around the idea that to offer a lower price point for menu items that are more costly to prepare, it’s necessary to charge more for items that don’t cost as much. Balance. 

Still, some of the stuff customers spend money on at restaurants land in “ripoff” territory, and on a Reddit thread discussing the best examples of such things, chefs sounded off with their own experiences.

A Bowl of Soup

Attractive woman eating vegetable soup in a cafe, healthy eating, veganism and vegetarianism, copy space.
puhimec/istockphoto

If you visit a restaurant with a particularly delicious soup, you might find yourself opting for the more expensive bowl versus a cheaper cup of said soup. Just keep in mind that the shallow bowl the restaurant gives you might hold the same amount of soup as that “smaller” cup.

Cheesecake

Smiling woman waiter with two plates of cheesecake in restaurant. Waitress brings dessert dishes to the table of guests.
alvarez/istockphoto

If you save room for dessert when you dine out, you probably want to indulge in something you don’t have universal access to outside of that restaurant’s four walls. Countless chefs on Reddit admitted that restaurants often buy their cheesecakes already made from the grocery store and they add sauces and syrups to them to dress them up before plating and charging around $7 a slice. 

Certain Sushi Rolls

Beautiful spicy special Volcano sushi roll with crab meat and spicy mayonnaise
EzumeImages/istockphoto

Pay attention to the descriptions when you read the menu at your favorite sushi joint, guys. One Redditor explained that the only difference between her restaurant’s $3.75 California roll and their specialty Volcano roll was the way the roll was cut and the spicy mayo it was topped with. 

Oh, and the Volcano roll came with a heftier $7.25 price tag. We’re not mathematicians, but we’re pretty sure that Volcano roll didn’t have almost $4 worth of spicy mayo on it. You’d be better off ordering a Cali roll with spicy mayo on the side at that point.

The “House Wine”

Young woman drinking red wine at bar
Satoshi-K/istockphoto

The resounding Reddit response among chefs is that you can’t always trust the house wine at restaurants. One Redditor commented, “We buy tiny wine bottles for $7 and sell for $37. Spaghetti Factories house wine is Franzia box wine.” 

Others were quick to agree, lamenting that house wine is commonly just the cheapest wine the restaurant has in their arsenal — their finest cardboardaux, as another Redditor put it.

…And Other House-Made Drinks

Homemade cold peach tea in glass with blur background
Irene Cheng/istockphoto

House wine isn’t the only beverage that you might raise an eyebrow about at restaurants. “We used to sell a house-made drink with a ton of stuff we could make behind the bar for basically nothing. The cost to us, per pour, was $1.89. We sold it for $12,” commented one Redditor. 

The user also pointed out that marking the price of cheap-to-make drinks or menu items is a practice that allows for more affordable pricing on the items that are expensive to make and sell.

For more money-saving tips, sign up for our free newsletters.

Meet the Writer

Rachel is a Michigan-based writer who has dabbled in a variety of subject matter throughout her career. As a mom of multiple young children, she tries to maintain a sustainable lifestyle for her family. She grows vegetables in her garden, gets her meat in bulk from local farmers, and cans fruits and vegetables with friends. Her kids have plenty of hand-me-downs in their closets, but her husband jokes that before long, they might need to invest in a new driveway thanks to the frequent visits from delivery trucks dropping off online purchases (she can’t pass up a good deal, after all). You can reach her at [email protected].